Rozmiar czcionek: |
Szkoła Podstawowa w Dębowcu

SZKOLNY SYSTEM OCENIANIA

Wewnątrzszkolny System Oceniania

( wyciąg ze stutu szkoły )

Opracowany na podstawie rozporządzenia MEN z dn. 07.09.2004r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych z późniejszymi zmianami

Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 4 ustawy z dn. 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996r. Nr 67, poz. 329, z późn. zm.)

Cele i zadania wewnątrzszkolnego systemu oceniania

  1. Ocenianie wewnątrzszkolne osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na  rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomów i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych  wynikających z programów nauczania oraz formułowaniu oceny.
  2. Cele wewnątrzszkolnego oceniania:
  1. poinformowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i postępach w tym zakresie,
  2. pomoc uczniowi w samodzielnym planowaniu jego rozwoju,
  3. motywowanie ucznia do dalszej pracy,
  4. dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom ) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach i specjalnych uzdolnieniach ucznia,
  5. umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:

  1. Formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych oraz informowanie o nich uczniów i rodziców.
  2. Ustalanie kryteriów oceniania zachowania.
  3. Bieżące ocenianie i śródroczne klasyfikowanie zajęć edukacyjnych i zachowania.
  4. Ustalanie śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych, promowania do następnej klasy.
  5. Zasady przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych.
  6. Warunki i tryb uzyskania wyższych niż przewidywane rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej oceny zachowania.
  7. Ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce.

Zasady oceniania bieżącego

  1. Tworzone są przedmiotowe systemy oceniania, które obejmują:
  1. formułowanie wymagań edukacyjnych przez nauczycieli z danego przedmiotu,
  2. określanie kryteriów oceniania w odniesieniu do skali ocen 6-1,
  3. ustalenie hierarchii wymagań programowych i kryteriów oceniania.
  1. Formy sprawdzania osiągnięć uczniów i częstotliwość ich oceniania:
  1. bieżąca ocena aktywności i wypowiedzi ustnych,
  2. kartkówki z materiału bieżącego, częstotliwość zależna od liczby godzin i specyfiki przedmiotu,
  3. bieżąca ocena prac domowych,
  4. testy sprawdzające lub prace klasowe przynajmniej 1 raz w semestrze, zapowiadane na tydzień przed ich przeprowadzeniem, z zachowaniem zasady, że klasa nie może mieć 2 sprawdzianów w ciągu dnia i nie więcej niż 2 tygodniowo, o ile to możliwe sprawdziany nie powinny odbywać się dzień po dniu,
  5. ocenianie indywidualnego zaangażowania ucznia i jego samodzielnej pracy przy zdobywaniu wiedzy i umiejętności w tym wykraczającym poza program,
  6. ocena umiejętności i sprawności posługiwania się pomocami i przyrządami przy wykonywaniu ćwiczeń praktycznych objętych programem nauczania.
  1. W bieżącym ocenianiu stosuje się skalę 6 – 1 z możliwością stosowania    znaków (+)(-):
  1. 6 – celujący – stopień celujący otrzymuje uczeń, który wykonał 100% zakresu  zadań z treści podstawy programowej ,
  2. 5 – bardzo dobry – opanował materiał od 91 do 100%,
  3. 4 – dobry – opanował materiał od 71 do 90%,
  4. 3 – dostateczny – opanował materiał od 51 do 70%,
  5. 2 – dopuszczający – opanował materiał od 31 do 50%,
  6. 1 – niedostateczny – opanował materiał od 0 do 30%.
  1. Uczniowie, którzy reprezentowali szkołę w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych na szczeblu rejonu, województwa, Polski lub międzynarodowym otrzymują ocenę cząstkową celującą za każdy udział w konkursie.
  2. W klasach I-III w ocenianiu bieżącym stosuje się skalę punktową 1 – 6, natomiast w ocenianiu śródrocznym i rocznym ocenę opisową. Sposoby sprawdzania wiadomości i umiejętności oraz oceniania i motywowania dziecka do pracy określone są w systemie oceniania dla nauczania zintegrowanego dla klas I, II, III.
  3. Oceny bieżące z wychowania fizycznego, plastyki i muzyki uwzględniają przede wszystkim zaangażowanie i wysiłek ucznia w wykonywaniu ćwiczeń praktycznych, przy ocenie wiedzy teoretycznej stosuje się kryteria zgodne z wymaganiami programowymi.
  4. W uzasadnionych przypadkach uczeń może być zwolniony z zajęć wychowania fizycznego na czas określony.
  5. Decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego podejmuje dyrektor na podstawie opinii lekarza.
  6. Na podstawie pisemnej opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej, nauczyciel zobowiązany jest obniżyć wymagania edukacyjne w stosunku do ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się lub deficyty rozwojowe, uniemożliwiające sprostanie wymaganiom edukacyjnym wynikającym z programu nauczania.
  7. W klasach I-VIII stosuje się również elementy oceniania kształtującego.

Zasady oceniania uczniów ze stwierdzonymi wadami rozwojowymi

  1. Nauczyciel jest obowiązany, na podstawie pisemnej opinii publicznej poradni    psychologiczno-pedagogicznej lub innej publicznej poradni specjalistycznej,    dostosować wymagania edukacyjne, do indywidualnych potrzeb ucznia, u    którego stwierdzono trudności w uczeniu się, w tym specyficzne trudności,    uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.
  2. Dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb ucznia, u   którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające   sprostanie tym wymaganiom, następuje także na podstawie opinii niepublicznej   poradni specjalistycznej, poradni psychologiczno-pedagogicznej.
  3. W związku z pojawiającymi się problemami wśród dzieci ( m.in. trudności w uczeniu się, czytaniu i pisaniu) wprowadza się następujące działania mające na   celu udzielenie uczniom stosownej pomocy.
  4. Uczeń z dysleksją lub dysortografią lub dysgrafią powinien być oceniony    zgodnie ze wskazaniami poradni psychologiczno-pedagogicznej zawartej w   opinii.
  5. Podstawą oceniania uczniów z dysleksją winny być głównie wypowiedzi ustne,   nie zaś tylko sprawdziany pisemne, przy czym niedociągnięcia formy   wynikające z zaburzeń dyslektycznych nie powinny decydować o ocenie   niedostatecznej.
  6. Kierowanie uczniów na badanie kontrolne powinno odbywać się zgodnie ze   wskazaniami poradni zawartymi w opinii.
  7. Uczeń dyslektyczny oraz jego rodzice (prawni opiekunowie) powinni sami    zdecydować czy chcą skorzystać z zaproponowanych udogodnień.
  8. Dostosowując wymagania edukacyjne w zakresie pisania należy :
    1. stosować dyktanda z lukami,
    2. zastępować prace pisemne testami,
    3. uzupełniać prace pisemne ustnymi,
    4. indywidualizować ocenę z dyktand,
    5. przy ocenie dyktanda wpisywać ocenę   wtedy, gdy jest ona pozytywna lub nie wpisywać pod warunkiem, że uczeń wykona zalecony zestaw ćwiczeń,
    6. przy ocenie prac pisemnych kierować się ich wartością merytoryczną.

Kryteria oceniania ucznia z dysleksją rozwojową

  1. Uczeń dyslektyczny otrzymuje ocenę zgodnie z przyjętymi ogólnymi i przedmiotowymi kryteriami oceniania, za wyjątkiem popełnianych błędów w pisaniu i czytaniu, mianowicie mogą to być:
  2. błędy ortograficzne w pisaniu dyktand, wypracowań, prac klasowych i innych sprawdzianów,
  3. wypracowania oceniane są na podstawie treści merytorycznej,
  4. dyktanda są oceniane opisowo do wiadomości ucznia i rodzica, uczeń natomiast powinien wykazać się wkładem pracy w poprawę dyktanda (np. praca ze słownikiem ortograficznym, na każdy wyraz błędnie napisany i poprawiony przytoczenie odpowiedniej reguły ortograficznej). Ocenę z poprawy dyktanda nauczyciel wpisuje w dzienniku w miejscu oceny dyktanda,
  5. błędy popełniane podczas głośnego czytania,
  6. problemy z rozumieniem czytanego tekstu,
  7. błędy w zapisie wyrazów i zdań na języku obcym. Oceniamy głównie  wypowiedzi ustne, fonetykę,
  8. błędy w zapisie ciągu liczb, cyfr w działaniach, np. 31-13, 0,10-0,01, 0,10-10, zamiast dodawania nastąpiło odejmowanie, mnożenia-dzielenie. Oceniać należy logiczne myślenie,
  9. Najważniejsze w traktowaniu ucznia dyslektycznego jest indywidualne do niego podejście oparte na treści i zaleceniach opinii PPP, wyczucie, intuicja, osobowość nauczyciela.

Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia z religii (etyki)

  1. Ocena z religii lub etyki umieszczona jest na świadectwie szkolnym bezpośrednio po ocenie z zachowania. W celu wyeliminowania ewentualnych przejawów nietolerancji nie zamieszcza się danych, z których wynikałoby, na zajęcia z jakiej religii (bądź etyki) uczeń uczęszczał.
  2. Ocenę z religii wlicza się do średniej ocen na świadectwie
  3. Ocena z religii (etyki) ma wpływ na promocję ucznia do następnej klasy lub ukończenie szkoły.
  4. Ocena z religii (etyki) jest wystawiana według skali: celujący, bardzo dobry, dobry, dostateczny, dopuszczający, niedostateczny.
  5. Ocenę roczną z religii wystawiają katecheci pracujący w szkole jeżeli uczeń uczęszcza na zajęcia z religii organizowanej przez organ prowadzący szkołę. W przypadku uczniów, którzy uczęszczają na zajęcia z religii (etyki) poza szkołą, ocenę na świadectwie wystawia się na podstawie zaświadczenia katechety lub nauczyciela etyki.
  6. Nie wprowadza się oceny opisowej z religii (etyki) w klasach I-III szkoły podstawowej, nie włącza się jej również do treści oceny opisowej nauczania zintegrowanego. Ocena ta jest wystawiana według skali ocen przyjętej dla pozostałych etapów nauczania.
  7. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej śródrocznej i rocznej jak i w ocenianiu bieżącym stosuje się zasady i kryteria oceniania opracowane przez referat katechetyczny kurii diecezjalnej lub władze kościelne innych wyznań.

Ocenianie zachowania ucznia

  1. Ocena zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy,    nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia    zasad współżycia społecznego i norm etycznych, a w szczególności:
  1. funkcjonowanie ucznia w środowisku szkolnym,
  2. respektowanie zasad współżycia społecznego i ogólnie przyjętych norm etycznych.
  1. Zasady bieżącego oceniania zachowania ucznia uwzględniają:
  1. godne, kulturalne zachowanie się ucznia w szkole i poza nią,
  2. stosunek ucznia do nauczycieli, pracowników szkoły i innych uczniów,
  3. dbałość o honor i tradycje szkoły,
  4. zaangażowanie w pracę w organizacjach szkolnych,
  5. poszanowanie godności drugiego człowieka,
  6. reprezentowanie szkoły na zewnątrz,
  7. stosunek do mienia szkolnego,
  8. stosunek do przyrody,
  9. poszanowanie cudzej własności,
  10. dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób
  1. W ocenianiu bieżącym zachowania ucznia stosuje się wpisy do zeszytu obserwacji i skróty literowe ocen zachowania w dzienniku lekcyjnym:
  1. wzorowe – wz,
  2. bardzo dobre – bdb,
  3. dobre – db,
  4. poprawne – pop,
  5. nieodpowiednie – ndp,
  6. naganne  – ng.

Szczegółowe zasady oceniania zachowania ucznia

  1. Ocena zachowania ucznia wyraża opinię szkoły o spełnianiu przez ucznia obowiązków szkolnych, kulturze osobistej, postawie wobec kolegów i innych osób. Ocena zachowania ucznia uwzględnia w szczególności:
  1. funkcjonowanie ucznia w środowisku szkolnym,
  2. respektowanie zasad współżycia społecznego i ogólnie przyjętych norm etycznych.
  1. Ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala wychowawca klasy.
  2. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania.
  3. Rada Pedagogiczna może podjąć uchwałę o nie promowaniu do klasy programowo wyższej lub nie ukończeniu szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole po raz drugi z rzędu ustalono naganna, roczna ocenę  klasyfikacyjna z zachowania.
  4. Uczeń, któremu w danej szkole po raz trzeci ustalono naganną, roczną ocenę klasyfikacyjną z zachowania, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej, a uczeń klasy programowo najwyższej nie kończy szkoły.

Przystępując do oceny zachowania ucznia należy uwzględnić

indywidualne warunki ocenianego, a przede wszystkim:

 

  1. warunki psychofizyczne,
  2. stan zdrowia,
  3. temperament.

Procedury postępowania szkoły w przypadku

trudności wychowawczych i występowania zagrożeń

  1. Schemat interwencji w przypadku trudności wychowawczych: 6 kroków działań nauczyciela, wychowawcy, pedagoga szkolnego i dyrektora.

W przypadku niedotrzymania przez ucznia ustaleń wdrażane są kolejne kroki.

  •  1 krok – wpisanie spostrzeżenia do dziennika lub zeszytu spostrzeżeń. Rozmowa nauczyciel (pracownik) – uczeń i poinformowanie ucznia o konsekwencjach czekających go w przypadku braku zmiany niewłaściwego zachowania
  • .2   krok – rozmowa wychowawca – uczeń.
  • 3 krok – rozmowa wychowawca – uczeń – rodzic (kontrakt ustny, zasady monitorowania).
  • 4 krok – rozmowa wychowawca – uczeń – rodzic – pedagog szkolny (kontrakt pisemny).
  • 5 krok – j .w. i szukanie wsparcia instytucji zewnętrznych.
  • 6 krok – dyrektor podejmuje działania zgodne z ustawą o postępowaniu w sprawach dla nieletnich.

 

Szczegółowe kryteria ocen zachowania
ucznia dla klas IV-VIII szkoły podstawowej:

 

OCENĘ WZOROWĄ może otrzymać uczeń, który:

  1. Wzorowo spełnia wszystkie wymagania szkolne, podporządkowuje się   zaleceniom dyrektora szkoły, nauczycieli oraz ustaleniom SU i klasowego, jest   pozytywnym wzorem do naśladowania dla innych uczniów.
  2. Wszystkie nieobecności na zajęciach szkolnych ma usprawiedliwione, a   zaległości nadrobione, dopuszczalne sporadyczne, usprawiedliwione   spóźnienia.
  3. Uczeń w pełni wykorzystuje swe możliwości intelektualne, wzorowo wypełnia   obowiązki szkolne.
  4. Reprezentuje szkołę w konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych lub   uczestniczy w zajęciach pozaprogramowych.
  5. Ucznia cechuje duża kultura osobista wobec wszystkich pracowników szkoły i   uczniów oraz poszanowanie godności i wolności drugiego człowieka.
  6. Wywiera korzystny wpływ na tworzenie dobrej atmosfery w klasie, udziela   pomocy słabszym kolegom.
  7. Wzorowo pełni powierzone funkcje.
  8. Szanuje i chroni mienie klasy i szkoły.
  9. Nie ulega nałogom( picia alkoholu, palenia tytoniu, używania narkotyków,    środków odurzających oraz szkodliwych dla zdrowia).
  10. Wykazuje dbałość o honor i tradycje szkoły  oraz dbałość o piękno mowy    ojczystej.

OCENĘ BARDZO DOBRĄ może otrzymać uczeń, który:

  1. Wszystkie nieobecności ma usprawiedliwione, a zaległości nadrobione, dopuszczalne: sporadyczne, usprawiedliwieni one spóźnienia (do 5 w semestrze).
  2. Wykorzystuje swe możliwości intelektualne, wypełnia sumiennie obowiązki szkolne.
  3. Wykazuje pozytywny stosunek do nauki, jego zachowanie na tle klasy wyróżnia się, reprezentuje szkołę w konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych lub uczestniczy w zajęciach pozaprogramowych.
  4. Jest aktywny, pilny, zdyscyplinowany.
  5. Nie ma zastrzeżeń do jego kultury osobistej.
  6. Chętnie uczestniczy w życiu klasy.
  7. Wyróżnia się dbałością o powierzone mienie i sprzęt klasy oraz szkoły.
  8. Nie ulega nałogom i nie namawia do nich kolegów.
  9. Wykazuje dbałość o honor i tradycje szkoły oraz dbałość o piękno mowy ojczystej.

OCENĘ DOBRĄ może otrzymać uczeń, który:

  1. Wykazuje pozytywny stosunek do nauki, jest aktywny, zdyscyplinowany.
  2. Wykorzystuje swe możliwości intelektualne.
  3. Dopuszczalne: sporadyczne, nieusprawiedliwione nieobecności-do 7 godzin w semestrze, spóźnienia-maksymalnie 7 w semestrze,. nie me większych zastrzeżeń do jego kultury osobistej, ustalone zasady porządku w szkole są przez niego przestrzegane.
  4. Wyróżnia się dbałością o powierzone mienie i sprzęt klasy oraz szkoły.
  5. Nie ulega nałogom i nie namawia do nich kolegów, dba o zdrowie i bezpieczeństwo własne i innych.
  6. Stara się angażować w życie klasy i szkoły.
  7. Wypełnia obowiązki zlecone przez nauczycieli lub samorząd, wyrządzone krzywdy i szkody naprawia.
  8. Stara się wykazywać dbałość o honor i tradycje szkoły oraz dbałość o piękno mowy ojczystej.

OCENĘ POPRAWNĄ, która stanowi punkt wyjścia do innych ocen z zachowania, może otrzymać uczeń, który:

  1. Nie zawsze wykorzystuje swoje możliwości i predyspozycje.
  2. Ma poprawny stosunek do pracowników szkoły.
  3. Cechuje go średnia aktywność w czasie zajęć i bierny stosunek do życia klasy.
  4. Ustalone zasady porządku w szkole są przez niego przestrzegane w pełnym zakresie.
  5. Biernie zachowuje się wobec stosujących niedozwolone działania (szantaż, zastraszanie).
  6. Ma tendencje do ulegania nałogom i złym wpływom.
  7. W semestrze ma nie więcej niż 14 godzin nieobecności nieusprawiedliwionej oraz do 14 spóźnień.
  8. Nie zawsze troszczy się o estetykę swojego wyglądu.
  9. Nie wykazuje dbałości o piękno mowy ojczystej.

OCENĘ NIEODPOWIEDNIĄ może otrzymać uczeń, który nie przestrzega wymagań zawartych w regulaminie szkolnym, a zastosowane środki wychowawcze nie przynoszą efektów.

  1. Oceny z zachowania są nieadekwatne do jego możliwości.
  2. W semestrze ma 14 godzin nieusprawiedliwionych oraz ponad 14 spóźnień;
  3. Lekceważący stosunek do obowiązków szkolnych (brak zeszytów , zadań domowych, itp.,).
  4. Negatywny stosunek do wszystkich prac na terenie szkoły i klasy.
  5. Negatywny wpływ na zespół klasowy.
  6. Biernie zachowuje się wobec stosujących niedozwolone działania (szantaż, zastraszanie); prowokuje kłótnie i konflikty.
  7. Są zastrzeżenia do jego kultury osobistej, jest wulgarny.
  8. Sporadyczne przypadki niszczenia mienia klasy i szkoły.
  9. Ma tendencje do ulegania nałogom i złym wpływom.
  10. Bywa niekoleżeński, nie chce przyznać się do swoich błędów, swoją winą obarcza innych, skarży, wykorzystuje słabszych. 

OCENĘ NAGANNĄmoże otrzymać uczeń, który rażąco i z premedytacją narusza zasady życia szkoły, a wszelkie środki dydaktyczno-wychowawcze nie przynoszą nawet minimalnych efektów.

  1. Notoryczne wagary i spóźnienia.
  2. Lekceważący stosunek do obowiązków szkolnych, brak pracy na lekcji,
  3. Demoralizujący wpływ na zespół klasowy.
  4. Wyrażanie poglądów , które uwłaczają godności osobistej koleżanek, kolegów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz innych osób.
  5. Nagminne łamanie regulaminu szkoły.
  6. Częste celowe niszczenie  lub bezmyślne niszczenie dóbr materialnych szkoły: sanitariatów, sprzętu , wyposażenia sal, dzienników lekcyjnych, itp.
  7. Duże zastrzeżenia do kultury osobistej: wulgarność i brak szacunku wobec  pracowników szkoły i kolegów; wszczynanie i udział w bójkach, fizyczne znęcanie się nad kolegami i zastraszanie ich; kradzieże, wyłudzanie i wymuszanie pieniędzy na terenie szkoły; palenie papierosów, picie alkoholu, używanie środków odurzających (narkotyków) na terenie szkoły wejście w konflikt z prawem (brane pod uwagę w sytuacji, gdy sąd dla nieletnich orzeknie winę ucznia).

Kryteria oceny zachowania – szczegółowy taryfikator

  1. Każdy uczeń na początku roku szkolnego otrzymuje jako bazę wyjściową  100 punktów dodatnich stanowiących podstawę do oceny ucznia za I semestr. Na początku II semestru otrzymuje również 100 punktów ,które stanowią podstawę do obliczenia oceny z zachowania za II semestr będącą jednocześnie oceną całoroczną .
  2. Ocena zachowania roczna może być maksymalnie wyższa o dwa stopnie niż ocena semestralna.
  3. Wychowawca na podstawie ilości zdobytych punktów proponuje ocenę z zachowania konsultując ją z uczniem i klasą.2.Kryteria punktowe oceniania zachowania:
  • 200 i więcej uzyskanych punktów –wzorowe
  •  Od 151-199 uzyskanych punktów-bardzo dobre
  • 101-150 uzyskanych punktów-dobre
  • Od 100 uzyskanych punktów -poprawne
  • 99-50 uzyskanych punktów –nieodpowiednie
  • Poniżej 50 uzyskanych punktów -naganne

 

        Tabela 1. Tabela z punktami dodatnimi.

Pożądane reakcje ucznia

Liczba punktów

(proponowana zmiana)

Częstotliwość przyznawania

1.Udział w konkursach przedmiotowych (w zależności od etapu).

10 pkt – etap szkolny

20 pkt – etap okręgowy

30 pkt – etap wojewódzki

za każdy konkurs

2. Udział w innych konkursach.

5 pkt

każdorazowo

3. Reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych

5 pkt   / +10pkt

każdorazowo

4. Pomoc w organizowaniu imprez szkolnych.

5 – 10 pkt

każdorazowo

5. Czynny udział w uroczystościach szkolnych (apel, wystawa).

10 – 20 pkt   /+10pkt

każdorazowo

6. Udział w uroczystościach organizowanych poza szkołą (lokalnych, środowiskowych)

10 pkt – w czasie lekcji

20 pkt – w dni wolne od zajęć lekcyjnych

każdorazowo

7. Praca na rzecz klasy i szkoły (SU, samorząd klasowy, dekoracja).

10 – 20 pkt

raz w semestrze/(każdorazowo)

8. Wykonanie gazetek.

10 pkt – klasowe

15 pkt – szkolne

każdorazowo

9. Praca na rzecz potrzebujących, udział w akcjach charytatywnych.

5 – 20 pkt

każdorazowo

10. Efektywna pomoc kolegom w nauce (pomoc indywidualna, zespoły pomocy koleżeńskiej).

15 pkt  /+20pkt

raz w semestrze

11. Uzyskiwanie maksymalnych wyników w nauce na miarę swoich możliwości.

30 pkt – średnia: 6,0 – 5,0

20 pkt – średnia: 4,99 – 4,0

10 pkt – średnia: 3,99 – 3,0

raz w semestrze

12. Poszerzenie wiedzy i umiejętności w kołach zainteresowań (w szkole i poza szkołą) oraz wykorzystaniu ich dla dobra społeczności szkoły.

10 pkt

raz w semestrze

13. Dbałość o schludny wygląd osobisty.

10 pkt

raz w semestrze

14. Koleżeństwo i życzliwość wobec innych uczniów.

10 pkt  /+20pkt

raz w semestrze

15. Kulturalne i pełne szacunku zachowanie wobec nauczycieli i innych osób dorosłych.

10 pkt

raz w semestrze

16. Przeciwstawianie się przejawom agresji, brutalności i wulgarności w sposób rozważny.

10 – 20 pkt

każdorazowo

17. Sumienne wypełnianie obowiązków dyżurnego w klasie.

5 pkt

ocena po zakończeniu tygodniowego dyżuru

18.zwrot znalezionych rzeczy.

10 pkt

każdorazowo

19. 100% frekwencja.

10 pkt

raz w semestrze

20. Dodatkowe punkty do dyspozycji wychowawcy i dyrektora.

do 20 pkt

raz w semestrze

21. Zaangażowanie ucznia w realizację projektu edukacyjnego.

10 – 20 pkt

raz w cyklu

 

Tabela 2. Tabela z punktami ujemnymi.

Niepożądane reakcje ucznia

Liczba punktów (proponowana zmiana)

Częstotliwość

punktowania

1. Przeszkadzanie podczas lekcji.

-5 pkt

każdorazowo

2. Niewykonywanie poleceń nauczyciela.

-5 pkt

-10 pkt – nagminnie

każdorazowo

3. Aroganckie zachowanie wobec nauczyciela lub innego pracownika szkoły.

-10 pkt

- 20 pkt – nagminnie

każdorazowo

4. Nieprzygotowanie do lekcji, brak pracy domowej, brak przyborów szkolnych.

-5pkt

każdorazowo

5. Kłamstwo, oszustwo

-10 pkt

każdorazowo

6. Stwarzanie sytuacji zagrażających życiu zdrowiu własnemu i innych, słowne lub fizyczne prowokowanie do agresji, udział w bójkach.

-30 pkt

każdorazowo

7. Używanie wulgarnego słownictwa.

-10 pkt

każdorazowo

8. Nieodpowiednie zachowanie się na wycieczkach, w kinie, teatrze, uroczystościach szkolnych itp.

-20 pkt

każdorazowo

9. Niewłaściwy strój na lekcjach, uroczystościach i imprezach szkolnych.

-10 pkt

każdorazowo

10. Brak stroju galowego w dni wyznaczone.

-10 pkt

każdorazowo

11. Lekceważenie obowiązku zmiany obuwia na terenie szkoły.

-5 pkt

każdorazowo

12. Niekorzystanie z szatni (przynoszenie kurtek do klasy).

-5 pkt

każdorazowo

13. Nieprzestrzeganie zasad nietykalności osobistej, cyberprzemoc, włamywanie się na konta innych osób.

- 5 do – 20 pkt

każdorazowo

14. Niszczenie mienia klasy, kolegów, szkoły.

-20 pkt oraz poniesienie kosztów naprawy lub wykonanie prac na rzecz szkoły po zajęciach lekcyjnych

każdorazowo

15. Kradzież.

-50 pkt

każdorazowo

16. Zaśmiecanie otoczenia.

-10 pkt

każdorazowo

17. Palenie papierosów.

-25 pkt

każdorazowo

18. Picie alkoholu, używanie środków odurzających bądź ich rozprowadzanie.

-50 pkt

każdorazowo

19. Nieusprawiedliwione spóźnianie się na lekcje.

-1 pkt

każdorazowo

20. Przebywanie poza klasą w czasie zajęć/po dzwonku kończącym przerwę.

-1 pkt

każdorazowo

21. Opuszczanie lekcji bez usprawiedliwienia rodziców lub opiekunów.

-2 pkt – za 1 godzinę

-20 pkt – zbiorowa ucieczka

każdorazowo

22. Wyłudzanie pieniędzy.

-30 pkt

każdorazowo

23. Wymuszenia, opresja psychiczna.

-30 pkt

każdorazowo

24. Fałszowanie podpisów lub dokumentów, usprawiedliwień lub zwolnień lekarskich.

-30 pkt

każdorazowo

25. Pełnienie destrukcyjnej roli w klasie.

-20 pkt

raz w semestrze

26. Demonstracyjne reagowanie na uwagi.

-10 pkt

każdorazowo

27. Niewykonywanie obowiązków dyżurnego klasowego.

-5 pkt

każdorazowo

28. Przynoszenie niebezpiecznych narzędzi, substancji.

-10 pkt

każdorazowo

29. Używanie w czasie zajęć telefonów komórkowych, odtwarzaczy MP3, MP4 i innych urządzeń elektronicznych bez zgody nauczyciela.

-10 pkt

każdorazowo

30. Niszczenie przyrody, znęcanie się nad zwierzętami.

-10 pkt

każdorazowo

31. Dodatkowe punkty do dyspozycji wychowawcy i dyrektora.

-20 pkt

raz w semestrze

32. Samowolne opuszczenie terenu szkoły.

-10 pkt

każdorazowo

 

 

  1.   Ocena zachowania w klasach I-III szkoły podstawowej ma charakter opisowy, opis zachowania zawiera kryteria podane w pkt. 3.         

  2.   Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych są ocenami opisowymi.

  3.   Roczna opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych uwzględnia poziom opanowania przez ucznia wiadomości i umiejętności z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego oraz wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwojem uzdolnień.

  4.   W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia rada pedagogiczna może ostanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej, na wniosek wychowawcy po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału.

  5.   Na wniosek rodziców ucznia i po uzyskaniu zgody wychowawcy oddziału albo na wniosek wychowawcy i po uzyskaniu zgody rodziców rada pedagogiczna może postanowić o promowaniu ucznia klasy I lub II szkoły podstawowej do klasy programowo wyższej również w ciągu roku szkolnego, jeżeli poziom rozwoju i osiągnięć ucznia rokuje opanowanie w jednym roku szkolnym treści nauczania przewidzianych w programie nauczania dwóch klas.

Zasady informowania rodziców i uczniów o efektach pracy

  1. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz rodziców o wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania oraz o sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów:
  1. uczniowie informowani są na pierwszych zajęciach z każdego przedmiotu,
  2. wychowawca klasy na początku roku szkolnego organizuje zebranie rodzicielskie, na którym zapoznaje rodziców z oddziałowym zestawem programów nauczania i przedmiotowymi systemami oceniania.
  1. Wychowawca klasy na początku roku szkolnego informuje uczniów oraz rodziców o zasadach oceniania zachowania.
  2. Obowiązuje jawność ocen:
  1. nauczyciel motywuje ocenę bieżącą na prośbę ucznia lub jego rodziców,
  2. pisemne prace kontrolne sprawdzone i ocenione, uczniowie i rodzice otrzymują do wglądu na zasadach określonych przez nauczyciela danego przedmiotu.
  1. Przed śródrocznym i rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej nauczyciele zobowiązani są poinformować ucznia o przewidywalnych ocenach klasyfikacyjnych a wychowawca klasy informuje rodziców:
  1. na tydzień wcześniej o ocenach pozytywnych,
  2. miesiąc wcześniej o grożących ocenach niedostatecznych.
  1. Wychowawca klasy organizuje śródokresowe zebrania rodzicielskie przewidziane harmonogramem zebrań rodzicielskich.

Klasyfikacja śródroczna i roczna

  1. Klasyfikowanie śródroczne polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć określonych w szkolnym planie nauczania, a roczne na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych w danym roku.
  2. Klasyfikacja śródroczna odbywa się w styczniu, a roczna w czerwcu.
  3. Ocena klasyfikacyjna śródroczna jak i roczna dla klas IV-VIII szkoły podstawowej ustalona jest według skali 6-1, a dla klas I-III szkoły podstawowej stosuje się ocenę opisową.
  4. Ocenę klasyfikacyjną ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne.
  5. Ocenę klasyfikacyjną z zachowania ustala wychowawca klasy na podstawie własnej obserwacji oraz po zapoznaniu się z:
  1. opinią innych nauczycieli,
  2. opinią klasy,
  3. samooceną ucznia.
  1. Oceny klasyfikacyjne z zachowania ustala się według skali: wzorowe, bardzo dobre, dobre, poprawne, nieodpowiednie, naganne, a w klasach I-III szkoły podstawowej stosuje się ocenę opisową.
  2. Ocena z zachowania nie ma wpływu na:
  1. oceny z zajęć edukacyjnych,
  2. promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły.

 

Egzamin klasyfikacyjny

 

  1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczających połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie ucznia.
  2. Uczeń nie klasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
  3. Na prośbę ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieobecności nieusprawiedliwionej lub na prośbę jego rodziców (prawnych opiekunów) rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.
  4. Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń realizujący na podstawie odrębnych przepisów indywidualny tok lub program nauki oraz uczeń spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą.
  5. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany jest przez komisję powołaną przez dyrektora szkoły, w skład komisji wchodzą:
  1. dyrektor szkoły,
  2. nauczyciel przedmiotu jako egzaminujący,
  3. nauczyciel tego samego przedmiotu lub przedmiotu pokrewnego jako członek komisji,
  4. wychowawca klasy jako obserwator.
  1. Egzamin składa się z części ustnej i pisemnej.
  2. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający:
  1. skład komisji,
  2. termin egzaminu,
  3. pytania egzaminacyjne,
  4. ustaloną ocenę klasyfikacyjną.

       Do protokołu dołącza się odpowiedzi pisemne i zwięzłą informację o odpowiedziach ustnych ucznia.

  1. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami nie później niż na dzień przed zatwierdzeniem wyników klasyfikacji.
  2. Egzamin klasyfikacyjny śródroczny nie jest obowiązkowy, nie przystąpienie ucznia do tego egzaminu nie ma wpływu na dalszą naukę ucznia w szkole.
  3. Na wniosek ucznia lub jego rodziców dokumentacja dotycząca egzaminu klasyfikacyjnego oraz egzaminu poprawkowego oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana uczniowi do wglądu na jego wniosek.

 

Zasady i tryb odwoływania się od oceny

  1. Odwoływanie się od oceny bieżącej - uczeń zgłasza swoje zastrzeżenia nauczycielowi prowadzącemu dane zajęcia edukacyjne. Nauczyciel ma obowiązek jeszcze raz sprawdzić wiadomości lub umiejętności ucznia i umotywować ocenę wobec klasy.
  2. Uczeń ma prawo odwołać się od oceny klasyfikacyjnej śródrocznej lub rocznej.
  3. Odwołanie od oceny klasyfikacyjnej śródrocznej składa za pośrednictwem wychowawcy klasy do nauczyciela, który wystawił mu ocenę. Nauczyciel ma obowiązek sprawdzić wiedzę i umiejętności objęte programem nauczania na dany semestr i umotywować ocenę wobec klasy.
  4. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych.
  5. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:
  1. w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych – przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia w formie pisemnej i ustnej oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych;
  2. w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów, w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
  1. Termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).
  2. W skład komisji wchodzą:
  1. W przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:
  1. dyrektor szkoły jako przewodniczący komisji,
  2. nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,
  3. dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu, prowadzący takie same zajęcia edukacyjne.
  1. W przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:
    1. dyrektor szkoły jako przewodniczący komisji,
    2. wychowawca klasy,
    3. wskazany przez dyrektora nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,
    4. przedstawiciel samorządu uczniowskiego,
    5. przedstawiciel rady rodziców.
  2. Wszystkie pytania egzaminacyjne uwzględniają kryteria w odniesieniu do oceny, na jaką uczeń się poprawia.
  3. Ustalona przez komisję, roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
  4. Z prac komisji sporządza się protokół, który zawiera:
  1. W przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:
    1. skład komisji,
    2. termin sprawdzianu,
    3. treść pytań oraz ustaloną w wyniku sprawdzianu ocenę.
  2. Do protokołu dołącza się pracę pisemną ucznia i zwięzłą informację o odpowiedziach ustnych.
  1. W przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:
    1. skład komisji,
    2. termin posiedzenia komisji,
    3. wynik głosowania,
    4. ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem.

Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

  1. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu, w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
  2. Przepisy ust. 1–11 stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.

 

Egzamin poprawkowy

  1. Począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej uczeń, który w wyniku rocznej klasyfikacji uzyskał ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
  2. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz części ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, informatyki, techniki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
  3. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich.
  4. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą:
  1. dyrektor szkoły jako przewodniczący komisji,
  2. nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne jako egzaminujący,
  3. nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne jako członek komisji.
  1. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 4 pkt. 2 może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
  2. Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający:
  1. skład komisji,
  2. termin egzaminu,
  3. pytania egzaminacyjne,
  4. wynik egzaminu oraz uzyskaną ocenę.

 

Do protokołu załącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych  odpowiedziach ucznia.

Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

 

  1. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, określonym przez dyrektora szkoły nie później niż do końca września.
  2. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę, z zastrzeżeniem ust.9.
  3. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia szkoły podstawowej rada pedagogiczna może raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.

 

Obniżenie wymagań edukacyjnych

  1. Nauczyciel jest zobowiązany na podstawie pisemnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej, obniżyć wymagania edukacyjne w stosunku do ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się lub deficyty rozwojowe, uniemożliwiające sprostanie wymaganiom edukacyjnym wynikającym z programu nauczania.
  2. Uczniowie ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się mają prawo przystąpić do egzaminuósmoklasistyw warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych psychofizycznych i edukacyjnych ucznia na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej.
  3. W przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania dostosowanie warunków i formy przeprowadzania sprawdzianu do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.

Promocja uczniów

  1. Uczeń klasy I-III szkoły podstawowej otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej jeżeli jego osiągnięcia edukacyjne w danym roku szkolnym oceniono pozytywnie.
  2. Ucznia klasy I-III szkoły podstawowej można pozostawić na drugi rok w tej samej klasie tylko w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych opinią wydaną przez lekarza lub poradnię psychologiczno- pedagogiczną albo inną poradnię specjalistyczną oraz w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami).
  3. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania uzyskał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od stopnia niedostatecznego
  4. Począwszy od klasy IV uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązujących zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.
  5. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną ocenę klasyfikacyjną.
  6. Uczeń, który nie spełnił warunków określonych w ust. 3, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę z zastrzeżeniem § 65 ust. 9.

Warunki ukończenia szkoły

  1. Uczeń kończy szkołę podstawową, jeżeli:
    1. w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej oraz roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych, uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej,
    2. przystąpił do zewnętrznego egzaminu kl. VIII, badającego poziom opanowania umiejętności, będących podstawą przeprowadzania egzaminu w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej. Szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania egzaminu określają odrębne przepisy.
  1. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponad wojewódzkim z zakresu z zakresu jednego z grupy przedmiotów objętych egzaminem są zwolnieni z egzaminu na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie tytułu laureata. Zaświadczenie przedkłada się przewodniczącemu szkolnego zespołu egzaminacyjnego.
  2. Zwolnienie z egzaminu jest równoznaczne z uzyskaniem z egzaminu najwyższego wyniku.
  3. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu w ustalonym terminie albo przerwał egzamin, przystępuje do egzaminu w dodatkowym terminie ustalonym przez dyrektora Komisji Centralnej, nie później niż do dnia 20 sierpnia danego roku, w miejscu wskazanym przez dyrektora Komisji Okręgowej.
  4. Uczeń, który nie przystąpił do egzaminu w terminie do dnia 20 sierpnia danego roku, powtarza ostatnią klasę szkoły podstawowej.
  5. W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych uniemożliwiających przystąpienie do egzaminu w terminie do dnia 20 sierpnia danego roku Dyrektor Komisji Okręgowej na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu. Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia.
  6. Wynik egzaminu nie wpływa na ukończenie szkoły. Wyniku egzaminu nie odnotowuje się na świadectwie ukończenia szkoły.
  7. Uczeń kończy szkołę podstawową z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania.

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

BEZPIECZEŃSTWO-POLICJA

https://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html

https://dzielnicowy-blizej-nas.policja.pl/dbn/moja-komenda/3563,Aplikacja-mobilna-quotMoja-Komendaquot.html

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka